Ako sa starať o drevené pergoly a altánky v zime?

Aby ste si váš altánok či pergolu mohli užívať čo najdlhšie, je potrebné venovať im pozornosť aj počas zimného obdobia. Správnou starostlivosťou predĺžite ich životnosť aj 
vzhľad.

Chladné zimné, ale aj jesenné počasie s neustálym dažďom, snehom a tuhým mrazom, vedia byť hrozbou pre drevenú pergolu aj altánok. 
Aj keď hliníkové pergoly sú v porovnaní s drevenými takmer bezúdržbové, mnohí stále preferujú vyhotovenie z dreva, kvôli estetickosti, drevu-ako čisto prírodnému materiálu a pod.

snehom pokrytá strecha dreveného prístrešku
ošetrenie dreva lakom

Ako teda zabezpečiť, aby "prežili" zimu bez ujmy?

V prvom rade je dôležitá samotná starostlivosť o drevo. Ak máte altánok nový, je pravdepodobné, že drevo je už čerstvo naimpregnované a nalakované - takže nebude potrebné ho opätovne ošetriť nejaký čas. Vždy je ideálne nformovať sa priamo u výrobcu/firmy, od ktorého máte altánok/pergolu alebo drevo (ak ste si stavali svojpomocne), akým spôsobom a ako často je potrebné sa o konkrétny typ dreva starať.

Ak je drevo pergoly neimpregnované, je dobré použiť náter, ktorý obsahuje fungicídne a insekticídne látky, čo zabráni tomu, aby drevo poškodili plesne, huby, či iné drevokazné "záležitosti". 

Takto naimpregnované drevo tvorí základ pre ďalšie nátery, napr. lazúrovací lak, ktorý nielen drevo ochráni, ale aj zvýrazní jeho krásnu štruktúru. Ako ochranu tiež možno použiť vosk.

Pravidelné odstránenie snehovej prikrývky

Počasie na Slovensku je aj v zimnom období nevyspytateľné. Jeden deň ako jar, teplúčko a slnko a ten ďalší krásna snehová prikrývka. Menšiu snehovú prikrývku pergoly aj altánky zvládnu, no pokiaľ napadne väčšie množstvo snehu, odstráňte ho čo najrýchlejšie. Sneh odstraňujte opatrne, nie pomocou nástrojov s ostrými hranami, aby ste nepoškodili povrch dreva.

Na odstránenie prípadých nečistôt z povrchu pergoly/altánku používajte čistiace prostriedky, ktoré sú priamo určené na čistenie drevených povrchov.

zasnežená pergola